Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze - najstarsze w Polsce stowarzyszenie skupiające turystów i krajoznawców jest organizacją z bardzo bogatym programem działania, otwartą dla wszystkich. Swoim członkom i wszystkim zainteresowanym oferuje pomoc w realizacji własnych zamierzeń oraz możliwość udziału w organizowanych imprezach.

Tablica Fot. Ewa Polańska

Oddział PTTK Ochota został utworzony 17.02.1972 r. Od 31.01.1981 r. nosi imię Wawrzyńca Żuławskiego, który przez 9 lat mieszkał na Ochocie w budynku na rogu ulic Uniwersyteckiej i Mochnackiego. Działaczami oddziału są znawcy i entuzjaści różnych dziedzin turystyki kwalifikowanej oraz popularnej turystyki autokarowej, instruktorzy krajoznawstwa, nauczyciele-opiekunowie Szkolnych Kół Krajoznawczo-Turystycznych, przewodnicy, piloci wycieczek, przodownicy turystyki pieszej, górskiej, rowerowej i kajakowej, organizatorzy turystyki.

Od marca 1993 r. Oddział nie prowadzi działalności gospodarczej, a jedynie statutowo-programową adresowaną przede wszystkim do młodzieży szkolnej. Działalność ta jest finansowana ze składek członkowskich i dotacji celowych.